|
KAZNENI PRAVILNIK NSBK Ovim pravilnikom se regulišu kazne za neregularnosti na parskim turnirima prouzrokovane nemarom ili sporošću igrača. Za svaki timski turnir, kazne se regulišu posebnim propozicijama turnira.
Kašnjenjem se smatra igra produžena nakon promene, kojom se ometa normalan tok turnira. Jedan minut kašnjenja se toleriše, ali su parovi koji čekaju da se bord završi dužni da kašnjenje prijave sudiji i zaštićeni su za iznos vremena koji su čekali da se sto oslobodi. Par nije dužan da odigra bord i u tom slučaju se primenjuje tačka 2 (ali sudija nema pravo da oduzme bord ukoliko je licitacija počela). Za prvo kašnjenje preko jednog minuta par dobija opomenu; za svako dalje kašnjenje kazna iznosi 10%/1 IMP za svaki minut nakon prvog.
Za neodigran bord ne sleduju posebne kazne, osim što prekršioci na tom bordu dobijaju dodeljeni rezultat od 40%/-3 IMP a nedužna strana (ukoliko postoji) 60%/+3 IMP (ili sopstveni prosek). Međutim, ukoliko par ne odigra više od jednog borda usled kašnjenja ili kvarenja borda (sopstvenom krivicom) sledi mu dodatna kazna od 50% topa/-6 IMP. Izuzetak od ovog pravila je ukoliko sudija odluči da dopusti paru da kasno počne turnir (npr. da uđe kao NS na bye sto) i par ne stigne da odigra sve bordove prvog kola (tada nema dodatne kazne). Igranje borda nakon završetka turnira u načelu nije dozvoljeno, ali sudija može naložiti igračima da bord odigraju kasnije ukoliko bi neigranje borda uticalo na turnir zbog specifičnosti turnira (mali broj stolova, Calcutta obračun i sl.)
Za značajnu grešku u upisu rezultata NS par će biti kažnjen sa 25% topa. Pod "značajnom greškom" se smatra upis rezultata na pogrešnu stranu, nemoguć rezultat, upis padova koji ne odgovaraju zonskoj situaciji, broj padova koji ne odgovara rezultatu i sl. Pod "beznačajnim greškama" se smatra upis manši/slemova u pogrešnoj zoni i neupisivanje kontre i rekontre. U slučaju da se otkrije pogrešno upisan rezultat na samom turniru, rezultat će biti korigovan u konsultaciji sa oba para. U slučaju da se otkrije kasnije, obračunavač je dužan da pokuša da utvrdi činjenice do narednog turnira (konsultovanje sa sudijom i parovima koji su igrali sporni bord) i koriguje rezultat ako ih utvrdi. Ukoliko bord ne može da se rekonstruiše, upisani rezultat stoji.
Pod "minornim kvarenjima" se smatraju karte koje su prešle u drugi džep borda (npr. 14-12), karte vraćene u bord licem nagore, rotacije borda za 180% i sl, tj. takve greške koje ne dovode do prilagođavanja rezultata na drugim stolovima. "Ozbiljna kvarenja" su takva kvarenja koja su prouzrokovala prilagođenje rezultata na bar jednom od preostalih stolova, a koje ti parovi nisu mogli unapred otkriti, npr. zamena karata iz dva džepa, zamena jedne ili više karata između dva igrača itd. U oba slučaja, sudija će pokušati da utvrdi činjenice i kazniti samo stranu koja je napravila prekršaj. I NS i EW par su odgovorni za svoje karte, tj. da u bord bude vraćeno odgovarajućih 13 karata, te i jedni i drugi mogu biti odgovorni za kvarenje borda.
Pod "nesportskim ponašanjem" se smatra bilo ponašanje koje ometa igru ostalih učesnika (glasno komentarisanje borda, svađa sa partnerom), bilo ponašanje koje ima za cilj iritiranje i/ili vređanje preostalih parova. Kada je moguće, sudija će prvo opomenuti par ili igrača (npr. stvaranje buke) i kazniti ih ukoliko ne prestanu; ukoliko to nije moguće, tj. ukoliko je prekršaj već doveo do štete, prekršiocima sledi automatska kazna od bar 50%/6 IMP. Prekršiocima sledi kazna od 100%/12 IMP za svaki dalji prekršaj ili raspravu sa sudijom. Pod nesportskim ponašanjem se smatra i protest ili omalovažavanje sudijske odluke (ukoliko nije tako težak da se može podvesti pod tačku 7). Takođe, sudija ili oštećeni par može podneti prijavu disciplinskoj komisiji za dalje akcije.
Sudija će automatski kazniti par koji se na uvredljiv ili ignorantan način ponaša prema sudiji. Takođe, sudija može podneti prijavu disciplinskoj komisiji. U vezi sa tačkom 7. par koji smatra da je sudija pogrešno ili preoštro reagovao može tražiti žiri; u tom slučaju članove žirija će odrediti takmičarska komisija. Međutim, ukoliko se potvrdi odgovornost para, disciplinska komisija zahtev za žirijem može uzeti kao otežavajuću okolnost.
- blefovi prirodnih otvora na prve dve pozicije
na parskim turnirima (i Mitchell i Butler) Zabranjene su brown sticker konvencije. Pod
brown sticker konvencijama se podrazumevaju otvori na nivou 2 ili višem u kojim
nije poznata bar jedna boja. 2 Druge vrste blefova (overkoli, kjubidi) su dozvoljeni. Blefom se smatra otvor ispod 18 bečkih poena. Takođe, prema definiciji iz Kodeksa, blef mora biti velika i namerna pogrešna izjava u vezi sa snagom i/ili bojama. Ukoliko prekršilac može da dokaže da nije postojala namera, licit se ne smatra blefom (ali videti razmatranja o konvencionalnim slabim otvorima i intervencijama gore). Sudija može dopustiti da se bord odigra i ukoliko je ostvareni rezultat povoljniji za nedužnu stranu, biće upisan umesto prilagođenog. Kriva strana u svakom slučaju dobija 50% topa/6 IMP proceduralne kazne. |